WIELKI  CZWARTEK
Wszyscy Prezbiterzy o godz. 10.00 w Katedrze koncelebrują wraz z Księżmi Biskupami Mszę św. Krzyżma. W naszej parafii Msza Wieczerzy Pańskiej będzie sprawowana o godz. 18.00. Po niej zostanie przeniesiony Najświętszy Sakrament do Ołtarza Adoracji- popularnie nazywanego Ciemnicą. Adoracja będzie trwała do godz. 22.00.

WIELKI  PIĄTEK
Początek Adoracji o godz. 7.00 (patrz rozkład adoracji)

O godz. 9.00 Droga Krzyżowa
O godz. 18.00 Nabożeńswto Wielkiego Piątku

a po nim będą odśpiewane 3 części Gorzkich Żali
O godz. 21.00 Droga Krzyżowa Zobaczyć Niewidzialnego

Adoracja trwać będzie całą noc. Ofiary składane na tacę z Wielkiego Piątku przeznaczone są na Grób Pański w Jerozolimie. Przypominamy o obowiązku abstynencji i postu ścisłego w Wielki Piątek. Prawem o poście są związane osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60 roku życia. Zachęcamy, do zachowania postu także w Wielką Sobotę aż do Wigilii Paschalnej.

WIELKA  SOBOTA
W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając Mękę i Śmierć Pana oraz Jego zstąpienie do Otchłani. Święcenie pokarmów co pół godziny od 9.00 do 12.30. Postarajmy się przy tej okazji znaleźć chwilę na osobistą adorację Chrystusa w grobie. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 18.30. Gromadzimy się przy grocie Matki Bożej, gdzie będzie poświęcenie ognia, zapalenie Paschału i uroczyste wniesienie światła do świątyni. Przynieśmy ze sobą świece- pamiętajmy o „okapnikach” by nie zalać woskiem kościoła. Po liturgii odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i po zakończeniu Mszy św. udamy się, zgodnie z tradycją Parafii, z Procesją Rezurekcyjną wokół naszej świątyni.

W TRIDUUM PASCHALNE

można uzyskać odpust zupełny biorąc udział w Mszy Wieczerzy Pańskiej i odmawiając uroczyście „ Przed tak wielkim Sakramentem…”, adorując Krzyż w czasie obrzędu  w Wielki Piątek oraz odnawiając przyrzeczenia chrztu św. w czasie Wigilii Paschalnej. W te dni zabronione są uroczyste obrzędy pogrzebowe. W czasie pogrzebu odczytuje się tylko psalmy i modlitwy liturgii, nie udziela się Komunii św. Od Wielkiego Czwartku wieczorem do Wielkiej Soboty włącznie nie wprowadza się pogrzebu do kościoła, w którym odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu

SPOWIADAMY:
Mając na uwadze dobro duchowe wiernych oraz szczególny czas Wielkiego Tygodnia, w noc z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, w godz. od 20.00 do 6.00 odbędzie się akcja duszpasterska „Noc konfesjonałów”. Skupi się ona na adoracji Najświętszego Sakramentu i czuwaniu wraz z Jezusem, podczas którego sprawowany będzie sakrament pokuty i pojednania. Celem niniejszej akcji jest przede wszystkim próba wyjścia naprzeciw ludziom zabieganym, zapracowanym, żyjącym w nieustannym pośpiechu i zwrócenie im uwagi na duchowy wymiar Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Koordynatorami dyżurów księży w konfesjonałach są księża dziekani poszczególnych kościołów przy współpracy z Księżmi proboszczami poszczególnych kościołów mają zadbać o to, aby w konfesjonałach byli księża spowiadający.
Kościoły w których odbywa się Noc Konfesjonałów oraz dekanaty, które pomagają w posłudze w konfesjonałach w tym czasie:
• Będzin: kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa/w ramach dekanatu/
• Dąbrowa Górnicza: bazylika NMP Anielskiej, Pomaga Dekanat Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej
• Dąbrowa Górnicza: kościół pw. św. Rafała Kalinowskiego /w ramach dekanatu/
• Jaworzno: kościół pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny,Pomaga Dekanat Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie,
• Jaworzno: kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy,Pomaga Dekanat Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu,
• Sosnowiec: kościół pw. Św. Barbary,
 • Sosnowiec: Dekanat Świętej Jadwigi Śląskiej - kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego,
• Sosnowiec: bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP, Pomaga Dekanat Świętego Tomasza Ap. W Sosnowcu,
• Olkusz: bazylika św. Andrzeja Ap.Pomaga Dekanat Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej,
• Wolbrom Święta Katarzyna / w ramach dekanatu/
• Świętego Stanisława w Czeladzi / w ramach dekanatu/
• Świętej Katarzyny Będzin Grodziec /w ramach dekanatu/
• Ogrodzieniec Przemienienia Pańskiego /w ramach dekanatu/

ADORACJE
W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę w ciągu dnia adorują poszczególne Róże Żywego Różańca. Również w ciągu dnia ministranci zgodnie ze swoim grafikiem. Dzieci i młodzież przychodzą na wieczorne nabożeństwa Wielkiego Tygodnia- Triduum Paschalnego. Z Piątku na Sobotę adoracja trwa całą noc. Tu prosimy o pomoc i wystawienie warty przy Grobie Górników oraz Ochotniczą Straż Pożarną. Zapraszamy także OSP i Górników w Wielką Sobotę na uroczystości Wigilii Paschalnej i Rezurekcję.

Strona Główna Napisz do nas Modlitewnik Mapa strony Msza On-Line