<<< poprzedni nr          Głos Parafialny nr 95        następny nr >>>

Środa Popielcowa i Wielki Post

Środa Popielcowa rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu, który trwa 40 dni (nie licząc niedziel). Przygotowuje nas on do dobrego przeżycia uroczystości Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Popielec kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając jednocześnie: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Każdy z nas w tym geście uznaje swoją zależność od Stwórcy i swoją niewystarczalność. Tradycja posypywania popiołem na znak pokuty sięga VIII stulecia. Od XI zaś wieku zwyczaj ten przyjął się w całym Kościele. Wtedy też zdecydowano, że popiół będzie pochodził ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową roku poprzedniego. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (od 18 do 60 roku życia). Tego dnia spożywamy trzy bezmięsne posiłki (jeden do syta i dwa skromniejsze). Owa praktyka pokutna od niepamiętnych czasów obecna jest w Kościele. Istotą Wielkiego Postu jest autentyczne nawrócenie serca.

Napisz do nas Mapa strony Msza On-Line

Siedem słów Jezusa na krzyżu /cz.1/

Niejednokrotnie gdy ktoś przeczuwa, że niebawem umrze i chce tym których kocha pozostawić coś po sobie spisuje testament, a wobec najbliższych wypowiada ostatnie słowa. Im osoba bliższa sercu, tym jego słowa są cenniejsze i droższe. Kochający noszą w sercu i rozpamiętują ostatnie słowa swoich bliskich. Są one dla nich światłem, pociechą lub darem na dalsze dni. ...Była godzina trzecia, gdy Go ukrzyżowali...
W ciągu trzech długich godzin ciszy i bolesnego bezruchu - umierający Jezus wypowiedział siedem ostatnich słów. Wsłuchując się w nie można się dowiedzieć, co Jezus widział, czuł i myślał, co chciał nam powiedzieć w tych serdecznych słowach u kresu wszystkiego. Pierwsze słowo Jezusa na krzyżu "Ojcze, przebacz im, bo nie widzą co czynią" W pierwszych słowach, jakie Jezus kieruje do Ojca, ogarnia ludzi, których widzi wokoło krzyża.