<<< poprzedni nr          Głos Parafialny nr 73        następny nr >>>

Adwent - ks. M. Maliński2010

Trzeba wędrować w ciągu roku razem z Jezusem – przez swoje życie. Żeby sobie udowodnić, że życie może mieć sens. Każde życie może mieć sens. Żeby sobie udowodnić, że nie jestem przegrany, że zależy ode mnie, co będzie dalej, że zależy od mojego umysłu, mojej woli, mojej świętości, czy to będzie życie coś warte, czy nie będzie życie nic warte. Tak płynie rok za rokiem. Powracają Adwenty, Boże Narodzenia, Wielkie Posty, Zmartwychwstania. Za każdym razem odbudowuje się nasza psychika.  Ile już Adwentów przeżyłeś? Ile przeżyłeś Bożych Narodzeń? Nie są takie same. Za każdym razem co innego. Za każdym razem głębiej, wyraźniej, doskonalej zdajemy sobie sprawę z tego, co to znaczy życie, co to znaczy sens życia, co to znaczy żyć jako człowiek i umierać jak człowiek. Na przekór naszym zwidom nocnym, strachom nocnym, naszym snom, przed którymi chcemy uciekać. Łamiemy się opłatkiem w wigilię Bożego Narodzenia, dzielimy się święconym jajkiem w czasie śniadania wielkanocnego, przebaczając sobie wzajemnie nasze winy. Ustępują fobie, strachy, depresje, stresy, rozpacze. A przynajmniej coraz bardziej wyciszają się, blakną.

Napisz do nas Mapa strony Msza On-Line

Każdy z nas na coś czeka.

Czasem są to rzeczy zupełnie błahe, czasami mogą być wielkie i bardzo dla nas ważne. Można powiedzieć, że całe nasze życie jest oczekiwaniem. Na co, na kogo? W 2008 roku krakowska gazeta „Dobra Rada” zapytała  o to kilka osób.  Oto co usłyszano:
Oczekuję szczęścia w życiu, "czekam na nowy dzień". Oczekiwanie jest dla mnie czasem, którego nie mogę zmarnować. (Łukasz)
Na co oczekuję? - na to, co przyniesie życie. Czym jest dla mnie to oczekiwanie? - radością po prostu... życiem. (Asia)

Generalnie, to oczekuję na realizację jakichś marzeń, przez co z upływem czasu obiekt oczekiwania się zmienia. Ale chyba zawsze takim motywem przewodnim jest szczęśliwe, spokojne życie, zgodna rodzina, ta bieżąca, jak i ta przyszła. A oczekiwanie chyba jest trochę powiązane z nadzieją, póki jeszcze się czeka na coś, to ma się jeszcze nadzieję, że uda się to osiągnąć. (Tomek)