DIECEZJALNA AKADEMIA RODZINYTerminarz spotkań Diecezjalnej Akademii Rodziny

23 stycznia 2010 r. w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego (ul. Będzińska 60) odbyły się już drugie zajęcia Diecezjalnej Akademii Rodziny. Jednym z wykładowców był biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, który mówił: - Dziś lansowany jest model singla. Ale nic nie zastąpi rodziny. Ponadto wskazywał w swoim wykładzie na konsekwencje publicznego mówienia o nauce Kościoła. Wspomniał o anglikańskim pastorze skazanym w Wielkiej Brytanii za nietolerancję wobec homoseksualistów. Biskup nawoływał jednak aby nie odstępować od swoich przekonań. Uczestnikom Akademii Rodziny zwrócił również uwagę na model rodziny kreowany w mediach i serialach. – Zobaczcie te najpopularniejsze seriale, i zwróćcie uwagę na rodziny – mnóstwo rozwodów i brak Boga. No chyba, że któryś aktor powie „o Boże” – mówił biskup Kaszak.
           Cykl wykładów dotyczących rodziny potrwa do końca roku. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu. Organizatorem Akademii Rodziny jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej.

Kiedy w tych dniach wejdziemy do Kościoła, to zobaczymy : wnętrze ogołocone z kwiatów, dominuje fiolet, do ucha dolatuje rzewna, przepiękna muzyka, a wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat skłaniający nas do zadumy i refleksji.
             Od środy Popielcowej trwa bowiem Wielki Post. - Czym jest Wielki Post? Dla katolika podchodzącego poważnie do sprawy jest to 40 dni duchowej odnowy, to jedyna okazja przyjrzenia się swojemu wnętrzu, to czas pokuty i nawrócenia, czas przemiany serca, to czas wielu wyrzeczeń i usilnego dążenia do świętości. Na początku Wielkiego Postu słyszeliśmy słowa Chrystusa Pana: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – w słowach tych mamy program nauczania Chrystusa. Pan Jezus mówi do nas abyśmy się nawracali, zmieniali się od wewnątrz, zmieniali swoje myślenie, postępowanie, odmieniali swoje serce. Pokuta, według słów Pana Jezusa polega na radykalnym zerwaniu z grzechem , odwróceniu się od zła i ukierunkowaniu się na dobro. Każdy z nas grzeszy, a trwanie w grzechu odbiera nam radość i pokój serca, a to nas niszczy. Aby nam pomóc to zrozumieć, Jezus ukazuje się z krzyżem na ramionach, w koronie cierniowej na głowie, z rozlicznymi ranami broczącymi obficie krwią. Pan wychodzi naprzeciw każdego z nas i zaprasza, abyśmy obudzili się z letargu i podjęli wielkopostne dzieła, a zwłaszcza post, modlitwę, miłość bliźniego.Co zatem mamy robić i jak to robić? Zacznijmy od siebie.

<<< poprzedni nr          Głos Parafialny nr 58        następny nr >>>
>>> pełny tekst gazetki >>>
>>> terminy najbliższych wykładów w naszej gazetce >>>
NIECH ŻYJE JEZUS!