<<< poprzedni nr          Głos Parafialny nr 125        następny nr >>>

Beatyfikacja M.Zofi Czeskiej i M. Małgorzaty Szewczyk

W niedzielę 9 czerwca 2013 roku Kościół w Polsce będzie przeżywać historyczną uroczystość beatyfikacji Służebnic Bożych: Matki Zofii z Maciejowskich Czeskiej i Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk. W Roku Wiary, który przypomina wierzącym o obowiązku mężnego świadczenia o Chrystusie, Kościół daje nam przykłady dwóch kobiet - świadków wiary, które w sposób heroiczny zrealizowały swoje życiowe powołanie i ukazały piękno służby drugiemu człowiekowi. Matka Zofia z Maciejowskich Czeska żyła w latach 1584-1650. Pochodziła z małopolskiej szlachty. W wieku 16 lat zawarła związek małżeński z Janem Czeskim, a po sześciu latach została wdową. Kierując się miłością Chrystusa, poświęciła swoje dalsze życie służbie potrzebującym. Pokonując różne bariery społeczne i polityczne, założyła w Krakowie pierwszą w Polsce szkołę dla dziewcząt pochodzących zarówno z rodzin szlacheckich, jak i mieszczańskich.

Napisz do nas Mapa strony Msza On-Line

17.06. Uroczystość Św. Brata Alberta - patrona naszej diecezji

Był artystą malarzem, przed którym otworem stała kariera artystyczna. Wrażliwość na nędzę człowieka, zwłaszcza na brak Boga, doprowadziła go do odkrycia Bożego Piękna, które przywraca godność grzesznikowi. Bóg jest najdoskonalszym Artystą; On stwarza z niczego. Adam, przeżywając głębokie nawrócenie, stał się świadkiem Chrystusa. Wielu artystów go nie rozumiało, zwłaszcza wtedy gdy odwiedzał najbardziej niebezpieczne dzielnice nędzy w Krakowie. Adam Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii pod Krakowem w rodzinie ziemiańskiej. Bardzo wcześnie został osierocony i jego wychowaniem i kształceniem zajęła się rodzina. Uczył się w szkole kadetów w Petersburgu a następnie w gimnazjum w Warszawie. W latach 1861 – 1863 studiował w Instytucie Rolniczo-Leśnym w Puławach. Brał udział w Powstaniu Styczniowym i podczas walk został ranny. Dostał się do niewoli rosyjskiej, gdzie w wieku 18 lat przeżył amputację nogi bez środków znieczulających.