<<< poprzedni nr          Głos Parafialny nr 117        następny nr >>>

Nie jestem mnichem, więc modlitwa u mnie kuleje - tłumaczy się niejeden zabiegany człowiek. Ale można to zmienić. Nie zaniedbując żadnego ze swoich ważnych obowiązków. Chcesz spróbować?

Spotykając się z Bogiem na modlitwie dość szybko odkryjesz, że dla wierzącego to spotkanie właściwie nigdy się nie kończy. I zaczniesz żyć w obecności Boga.

Stanąć na głowie? W porządku. Ale jak to zrobić? Najlepiej jeśli ktoś pokaże, a ochotnik parę razy spróbuje. Jednym wyjdzie za piątym razem, inni będą ćwiczyć parę tygodni. Nauczą się. Wszak dla tego, by na chwilę spojrzeć na świat do góry nogami warto nieco się pomęczyć. A modlitwa? Można się jej nauczyć?

>>> więcej w naszej gazetce >>>

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. W liturgii pojawił się on w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele.W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.W Środę Popielcową - zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta).

Szkoła Modlity Człowieka Zabieganego /cz.1/
Napisz do nas Mapa strony Msza On-Line