<<< poprzedni nr          Głos Parafialny nr 115        następny nr >>>

Znowu była Wigilia, Boże Narodzenie, żłóbek, choinka, Nowy Rok. Jak spędziliśmy i przeżyliśmy te święta? Czy nas też, jak innych dosięgła pogoń za reklamowanymi rzeczami, a między zakupami zabiegani "wpadaliśmy "do kościoła, bo może akurat uda się nam wyspowiadać, bo tak wypada, bo co powiedzą sąsiedzi - to też tylko nasz wybór. Pewnie też było puste miejsce przy wigilijnym stole, a my zdobyliśmy się na miłe słowa, uśmiech i życzliwość dla najbliższych, może nawet udało się zanucić razem kilka kolęd, a na koniec było nas jeszcze stać na nocną wyprawę do kościoła na Pasterkę, bo to tradycja z dziada pradziada. Poprosiliśmy też Jezusa, by nam pobłogosławił na ten rok co przed nami. Jeśli dotąd wszystko układało się po naszej myśli, to niektórych z nas stać było na to, by Bogu za to podziękować. Ciekawe, co przynieśliśmy Jezusowi do żłóbka?. Nawet królowie i pasterze składali dary, a my? Jeśli zdarza się tak, że kończą się święta i znika gdzieś ta radość, dobro, wzajemna życzliwość, a w naszych rodzinach wszystko wraca do stanu przed świętami, to coś jest nie tak. Nowy Rok zmusza nas do spojrzenia w przeszłość, ale jeszcze intensywniej w przyszłość. Gdy staniemy przy żłóbku,  gdy betlejemska gwiazda oświetli nam Jezusa popatrzmy głęboko w Jego oczy i serce i przypomnijmy sobie, po co tak naprawdę Bóg przychodzi do nas, po co się rodzi wśród nas? Jezus rodzi się, po to, aby być nam pomocą, aby wejść w nasze życie i codzienność. Pomogą nam w tym słowa, które zapisała : T. Chomieniec MSC t. III "Rozmowy z moim Panem":

>>> więcej w naszej gazetce >>>

Święto Trzech Króli

Poprawna nazwa dnia Trzech Króli brzmi Święto Objawienia Pańskiego. To jedno z trzech największych świąt, obok Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Jest ono obchodzone od pierwszych wieków naszej ery, również w obrządku prawosławnym. Przypomina nam, kim jest Chrystus i potwierdza jego boskość. Zgodnie z Ewangelią św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei do miejsca narodzin Jezusa przybyli ze Wschodu mędrcy, obecnie nazywani królami, którzy złożyli mu dary. Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości, Melchior złoto - symbol władzy królewskiej, a Baltazar mirrę (używaną do balsamowania ciała) - zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Dziecię się nam narodziło... Syn został nam dany
Napisz do nas Mapa strony Msza On-Line