<<< poprzedni nr          Głos Parafialny nr 111        następny nr >>>

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Uroczystość Chrystusa Króla wprowadził Pius XI encykliką Quas primas, 11 grudnia 1925 r.
W odnowionej liturgii uroczystość jest obchodzona w ostatnią, XXXIV, niedzielę w ciągu roku, dla zaznaczenia, że Chrystus Król zamyka, jako Pan historii, ludzkie dzieje i do Niego należy "ostatnie słowo" w sprawach świata.
h
Uroczystość ta ma nam uświadomić, że Chrystus jest Królem całego stworzenia - wszechświata. Jego panowanie nie wynika z jakichś dokonań, z wybrania czy z wywalczenia tej godności. On jest Królem, bo jest Bogiem-Człowiekiem, Stworzycielem i Odkupicielem. Z tego właśnie tytułu ma absolutną władzę.

Opis: http://www.pijarzy.pl/thumb/phpThumb.php?src=../images/jesus-christ-king-0205_1.jpg
>>> więcej w naszej gazetce >>>

Dom Ojca - ks. Mieczysław Maliński

Są kościoły malutkie, wielkie i średniej wielkości. Ale w każdym jest wszystko, co potrzeba. Jest stół – czyli ołtarz. Bo przy nim odprawia się Msza święta – powtórzenie Ostatniej Wieczerzy. Jest celebrans – który zastępuje Jezusa. I są uczestnicy Eucharystycznego Obrzędu – czyli uczniowie Jezusa. Bo kościół to Wieczernik. Jest i tabernakulum, w którym Jezus przedłuża swoją obecność mszalną.
Kościół to miejsce szczególne, to dom modlitwy. Przychodzimy do niego, aby się modlić przede wszystkim modlitwą liturgiczną. Aby patrzeć, recytować, śpiewać, stać, klęczeć, żegnać się krzyżem świętym, słuchać słowa, z którym do nas zwraca się Bóg. Aby udzieliła nam się Jego mądrość i miłość, Jego świętość.
Do modlitwy zachęca nas nie tylko stół, nie tylko tabernakulum, ale i architektura kościoła, jego wystrój – polichromia ścian i sklepienia, witraże, rzeźby, obrazy, droga krzyżowa, chór z organami, dzwony, wreszcie konfesjonały .
Modlimy się wspólnie – liturgią Mszy świętej i nabożeństw tu odprawianych. Tworzymy społeczność. Świętą – uświęconą przez Boga i uświęcającą się wzajemnie. Stoimy obok siebie. Obcy – i nieobcy, znający się – i nieznający. A przecież bliscy sobie na płaszczyźnie modlitwy i zjednoczenia z Bogiem.

Napisz do nas Mapa strony Msza On-Line