<<< poprzedni nr          Głos Parafialny nr 108        następny nr >>>

Z różańcem na spotkanie Boga

Różańcowy miesiąc październik skłania do zamyślenia nad tą modlitwą, która w tym miesiącu codziennie rozlega się w naszych kościołach. Również wielu z nas indywidualnie bierze częściej niż w innych okresach roku do ręki różaniec i medytuje wielkie tajemnice Boga. Poprawne odczytanie miejsca i roli Maryi, jakie Jej przewidział Bóg w wielkim planie zbawienia, pomaga w modlitwie różańcowej, a nawet decyduje o jej poprawności. Matka naszego Pana "jest dla nas wzorem otwarcia się na dar Boży i przyjęcia łaski przez człowieka, wzorem całkowitego oddania się Bogu nade wszystko umiłowanemu. Na Boży dar odpowiedziała posłuszeństwem wiary, którym naznaczone było całe Jej życie.
Na co dzień obcowała z niewypowiedzianą tajemnicą Syna Bożego, (...). Wiara Maryi przeszła wszystkie próby i nie załamała się. (...) Dziewica z Nazaretu jest "Mistrzynią bezwarunkowej wierności i niestrudzonej służby" (Jan Paweł II). Głębiej poznając Najświętszą Maryję Pannę odkrywamy taki ewangeliczny sposób życia, w którym człowiek całkowicie nie należy do siebie, ponieważ wszystkim dla niego jest Bóg.

>>> więcej w naszej gazetce >>>

Św. Hieronim

Św. Hieronim, kapłan, doktor Kościoła. Urodził się około 340 roku w bogatej chrześcijańskiej rodzinie,
w Strydonie (dzisiejsza Istria). Studiował w Rzymie. Tam przyjął chrzest z rąk papieża Liberiusza.
Po skończeniu studiów udał się do ówczesnej stolicy cesarstwa - Trewiru, gdzie na życzenie rodziny podjął karierę urzędniczą. W kilka lat później w Akwilei został duchownym. Stamtąd udał się do Syrii, gdzie na Pustyni Chalcydyckiej prowadził życie pustelnicze, studiując Pismo Święte i języki wschodnie. Wyczerpany postami znalazł się w obliczu śmierci. W Antiochii przyjął święcenia kapłańskie (377). W pięć lat później udał się na synod do Rzymu, gdzie skupił wokół siebie elitę intelektualną i religijną. W latach 382-384 był sekretarzem i doradcą papieża Damazego.

Napisz do nas Mapa strony Msza On-Line