<<< poprzedni nr          Głos Parafialny nr 273        następny nr >>>

Czas Gwiazdy - ks. M. Maliński

Już jest w drodze Maryja i święty Józef. Już w betlejemskim zajeździe gospodarze oczekują podróżnych. Już na pastwiskach pod miasteczkiem pasterze owce pasą. Już Trzej Mędrcy śledzą ruchy gwiazd. A w Jerozolimie króluje Herod. A ludzie kotłują się wokół codziennych spraw. Za chwilę stanie się wszystko. I w tej nadzwyczajnej sytuacji każdy z tych ludzi okaże swoje prawdziwe oblicze. Gospodarze zajazdu zatrzasną drzwi przed nosem ubogiemu Józefowi. Pasterze poderwą się, aby powitać Nowonarodzonego. Herod wyśle siepaczy, aby zamordowali pretendenta do jego tronu. Trzej Mędrcy wybiorą się w drogę do Króla świata.

>>> pełny tekst gazetki >>>

Roraty

Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym, zwłaszcza w Polsce, są Roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela. W niektórych miejscach na roratnich Mszach na początku w procesji z kruchty kościoła do ołtarza z lampionami w ręku idą dzieci. Mszę św. rozpoczyna się przy wyłączonych światłach, mrok świątyni rozpraszają jedynie świece i lampiony. Dopiero na śpiew "Chwała na wysokości Bogu" zapala się wszystkie światła w kościele. Uczestnictwo dzieci w Mszach roratnich wiąże się ze zwyczajem podejmowania różnych dobrych postanowień na czas Adwentu.

Napisz do nas Mapa strony Msza On-Line