<<< poprzedni nr          Głos Parafialny nr 280        następny nr >>>

Tam się przemienił ks. M. Maliński

Twoja góra przemienienia to jest kościół, do którego idziesz w każdą niedzielę na Mszę świętą. A idziesz na zasadzie przyzwyczajenia, czasem z pełną obojętnością, wyrzucając sobie, że nie potrafisz, nie stać cię na stanowcze powiedzenie: "Nie. Już nie idę". Twoja góra przemienienia to niedzielna Msza święta, na której jesteś obecny. Nie lubisz słowa "uczestniczysz", bo nie czujesz się uczestnikiem tego, co się dzieje przy ołtarzu. Obojętnie wysłuchujesz Czytań, obojętnie słuchasz kazania, na które nie zwracasz szczególnej uwagi. Trochę denerwują cię same teksty mszalne niezgrabnie czytane przez księdza celebransa. Oczywiście nie idziesz do Komunii świętej.

>>> pełny tekst gazetki >>>

Św. Józef Przedsiębiorca

W brewiarzowym wprowadzeniu do wspomnienia czytamy, że św. Józef był z zawodu cieślą i opiekunem Najświętszej Rodziny z Nazaretu, a dzisiaj jest patronem ludzi pracy. W Kościele katolickim wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa XII w 1955 r. jako alternatywa dla laickiego Święta Pracy. Św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, zawsze fascynował wyznawców chrześcijan, którzy darzyli go niezwykle wielkim nabożeństwem. W każdej epoce był odkrywany jako wzór ojcostwa i pracowitości, a sama Święta Rodzina jako wzór dla rodziny chrześcijańskiej. Spróbujmy odkryć św. Józefa na nowo jako patrona dla naszych czasów. Jaki był zawód św. Józefa? Hebrajski wyraz charasz oznacza rzemieślnika, wykonującego pracę w drewnie, w metalu lub w kamieniu.

Napisz do nas Mapa strony Msza On-Line