<<< poprzedni nr          Głos Parafialny nr 252        następny nr >>>

Trzej królowie na audiencji

Święto Trzech Króli – tak zwykle mówimy o uroczystości obchodzonej 6 stycznia. Ewangelia nie mówi jednak ani królach, ani o ich liczbie. Mateusz pisze o mędrcach (dosł. magach) ze Wschodu. Nie wiemy, ilu ich było. Niektóre malowidła przedstawiały dwóch, czterech, sześciu czy nawet dwunastu mędrców. Ostatecznie ze względu na ilość darów (złoto, kadzidło i mirra) przyjęła się liczba trzy. Znacznie później zachodnia tradycja nadała im imiona Kacper, Melchior i Baltazar. Pierwotna i właściwa nazwa tego święta to jednak Objawienie Pańskie, po grecku Epifania (co oznacza przyjście, ukazanie się, objawienie). Święto to wywodzi się z Egiptu i jest starsze niż Boże Narodzenie. Jego pierwsze ślady spotykamy już w III wieku. Początkowo treść tego święta była znacznie bogatsza niż dzisiaj.

>>> pełny tekst gazetki >>>

Życzę ci dużo szczęścia

Na początku nowego roku składamy sobie życzenia. Przekazujemy w słowach swoją troskę o najbliższych, swoje uczucia, dobre nastawienie wobec tych, których Bóg postawił na naszej drodze. Z różnych stron docierają do naszych uszu hasła; „ Szczęśliwego Nowego Roku”, „ Życzę ci dużo szczęścia”. Życzenia te, nie mogą być tylko powtarzanym co roku sloganem. Tęsknimy za szczęściem i jest ono naszym największym pragnieniem skrywanym gdzieś głęboko w sercu. Każdy sam w swojej wolności decyduje o tym, co szczęściem nazwie i gdzie go będzie szukał.

Napisz do nas Mapa strony Msza On-Line